Maistas Sportui

Konsultacija telefonu

Antikatabolikai

Hormonai – anabolikai

Visų hormonų veikimas, valdančių biocheminius procesus mūsų raumenyne ir galvos smegenyse, stipriai susiję. Žmogaus organizmas gamina trys pagrindinius hormonus, valdančius medžiagų apykaitą. Tai: augimo hormonas, insulinas ir  testosteronas.

Augimo hormonas – tai baltymas, gaminamas žmogaus posmegeninėje liaukoje (hipofizėje). Jo atsiradimas ir veikla susijusi su kitais hormonais: hormonu, stimuliuojančiu augimo hormono susidarymą ir hormonu, stabdančiu jo susidarymą (somatostatinas). Augimo hormonas padeda raumenims įsisavinti amino rūgštis, įtakoja baltymų sintezę. Jo dėka pasisavinamas azotas, be ko neįmanoma, taip vadinama, baltymo biosintezė – pagrindinis procesas, lemiantis raumeninės masės augimą.

Insulinas – gaminamas kasoje ir į kraują išskiriamas polipeptidinis hormonas. Tai svarbus hormonas – anabolikas, nors dažnai jo dalyvavimas medžiagų apykaitoje neįvertinamas. Labiau populiarus jis kaip cukraus kiekio kraujyje reguliuotojas. Bet vis dėlto, nuo jo priklauso ir riebalų ir baltymų apykaita. Jis verčia raumenų ląsteles gaminti glikogeną. Kai kurie mokslininkai mano, jog insulinas apskritai yra pagrindinis anabolinis hormonas.

Auganti raumeninė masė – tai pastovi baltymo sintezė ir geras azoto pasisavinimas. Bet nei baltymo sintezė, nei azoto pasisavinimas neįmanomas be trečiojo pagrindinio hormono – testosterono. Taigi, pagrindiniai Jūsų sąjungininkai auginant galingus raumenis yra augimo hormonas, insulinas ir testosteronas – pagrindiniai anabolizmo reguliatoriai.

Amino rūgštys 

Anabolinių hormonų formavimuisi, kaip žinoma, įtakos turi daugelis amino rūgščių. Mokslininkai labiausiai išskiria L-argininą ir L-ornitiną. Bet ir kitos amino rūgštys, kaip – leucinas, gliutaminas ir kt., taip pat prisideda prie šių hormonų gamyos. Leucinas ir amino rūgštys, sudeginamos raumenyse, tarnauja kaip energijos šaltinis apykaitos procesams. Be to, jos reguliuoja ir normalizuoja gliukozės lygį kraujyje. Leucinas stimuliuoja augimo hormono ir insulino sintezę – tuo ir pasireiškia jo anabolinės savybės. Turi jos ir kitą, ne mažiau svarbią, funkciją – šalinti iš organizmo nepageidaujamą šlapalą, suskilusio raumeninio baltymo produktą.

Karnitinas

Dėmesys karnitinui pasireiškia tuo, jog jis turi antikatabolinį poveikį, t. y. degindamas riebalus, jis tuo pat metu neleidžia vykti raumeninės masės katabolizmui (ardymui). Dar vienas svarbus dalykas, kad tarp karnitino ir testosterono egzistuoja tam tikra sąveika. Kaip parodė moksliniai tyrimai, po testosterono injekcijos, karnitino lygis kraujyje padidėjo ir riebalų deginimo efektas vyko aktyviau.  

Gliutaminas

Dauybę tyrimų atliktų su gliutaminu įrodė jo savybę padidinti azoto pasisavinimą ir taip palaikyti raumenis geroje formoje. Gliutaminas – antikatabolikas, jis stiprina imunitetą, gerina skrandžio – žarnyno veiklą, skatina gliukogeno sintezę kepenyse.

Aukštos kokybės baltymai

Kiekvienas sportininkas turi žinoti, kad sėkmingam raumenų masės augimui, baltymų kiekis dienos racione yra kur kas svarbiau, negu kalorijų kiekis. Nenuostabu, kad būtent baltymai turi didžiausią įtaką anabolizmo procesui. Papildomas baltymo naudojimas ženkliai padidina insulino ir augimo hormono lygį. Be to, žmogui, rimtai užsiiminėjančiam atletizmu, reikalingas teigiamas azoto balansas, o tai reiškia, kad įprastos dienos baltymų normos jam bus ryškiai per mažai. Išrūgų ir kiaušinio baltymas turi didžiausią biologinę vertę. Tai geriausi baltymai. Išrūgų proteinas turi keletą pranašumų: jo sudėtyje yra didesnis leucino ir kitų amino rūgščių kiekis. Jis stiprina imunitetą ir pasižymi netgi priešvėžiniu ir antimikrobiniu poveikiu.

Ornitinas ir alfa-ketogliutaratas (OKG)

Remiantis daugeliu publikacijų moksliniuose žurnaluose, OKG įtakoja augimo hormono ir insulino susidarymą. Daugelis klinikinių ir laboratorinių tyrimų įrodė OKG efektyvumą, gydant nudegimus, traumas ir kitus panašius įvykius, susijusius su itin sunkiu raumeninio audinio suardymu (katabolizmu).
 
Kalio – magnio alfa-ketogliutaratas

Raumenys, kaip ir elementarus elektromotoras, negalės dirbti, jei jie neturės energijos. Gaminasi ji pagrinde dalyvaujant dviems pagrindiniams elementams – kaliui ir magniui. Iš kur jie atsiranda? Iš alfa – ketogliutarato – dvigubos druskos kalio – magnio. Be to, nuo magnio priklauso ir ATF (pagrindinė žmogaus organizmo ląstelių energijos šaltinis) molekulės stabilumas.

Vitaminas C

Daugelis biocheminių procesų mūsų organizme susiję su askorbo rūgštimi, t. y. vitaminu C. Šis vandenyje tirpus vitaminas vaidina nepamainomą vaidmenį struktūrinio baltymo kalogeno biosintezėje. Dar viena svarbi detalė ta, kad vitaminas C įtakoja tam tikro hormono sintezę, kuris stimuliuoja augimo hormono susidarymą.

Cinkas

Cinkas įeina į daugelio fermentų sudėtį, dalyvaujančių metabolizmo procese, nuo kurio priklauso,angliavandenių apykaitos procesas, lipidų ir baltymų. Cinkas palaiko anabolizmo procesą, stimuliuodamas trijų pagrindinių anabolinių hormonų – augimo hormono, insulino ir testosterono (beje, augimo hormonas gaminasi kompleksiniam junginje su cinku). Cinkas taip pat dalyvauja insulino sintezėje ir išsaugojime. Be cinko insulinas negalėtų paveikti tam tikrų receptorių. Ir svarbiausia, kad žemas cinko lygis organizme, stipriai sumažina testosterono sintezę, todėl reikėtų pasirūinti, kad Jūsų organizme šio elemento netrūktų, juk tai tiesiogiai susiję su raumeninės masės augimo tempu.

Vytautas Paplauskas
Lietuvos jėgos trikovės čempionas

Parašykite komentarą
string(12) "140813140507" string(9) "RESSSS "
Pirkinių krepšelis Uždaryti